مشاوره تحصیلی یزد-انتخاب رشته کنکور-مشاوره شغلی یزد

برخی دوست دارند بیشتر به مفاهیم بپردازند و کمتر تست تمرین کنند . برای مثال درگیری با اضطراب زیاد، عدم آگاهی از شیوههای درست مطالعه، حواسپرتی و مسائلی از این قبیل در اکثر موارد مسئول افت تحصیلی دانش آموزان هستند؛ اما بیشتر اوقات این مشکلات شناسایی نمیشوند و به مرور زمان نمرات تحصیلی کم؛ اعتماد به نفس فرد را نیز کاهش داده و منجر به آسیبهای بزرگتری در زندگی فرد میشوند. در فرایند مشاوره تحصیلی مشاور می کوشد که ضمن شناخت و تشخیص نوع اضطراب با آموزش شیوه صحیح برخورد با اینگونه مشکلات در جهت کاهش اضطراب و متعادل نمودن و وضعیت روحی و روانی دانش آموزان و دانشجویان اقدام و در صورت لزوم نسبت به ارجاع آنها به پزشک متخصص اقدام نماید. وجود اضطراب (بیمارگونه و غیر طبیعی) در دانش آموزان و دانشجویان همچون ترمز دستی که مانعی است بر حرکت اتومبیل، می تواند مانعی باشد برای پیشرفت و موفقیت آنها در رسیدن به اهدافی که برای خود ترسیم نموده اند.

دانش آموزان در طول تحصیل خود با انتخاب های مواجه هستند که این انتخاب ها بسیار مهم و سرنوشت ساز است، آنها بعضاً دلایل منطقی و اطلاعات مناسبی جهت انتخاب های خود ندارند و ممکن است علاقه آنها به یک رشته خاص یک علاقه کاذب باشد که از دوران کودکی همراه آن ها بوده است و در عمل هیچ استعدادی در آن رشته نداشته باشند و معمولاً ملاک های نامناسب و غیر واقع بینانه ای را برای انتخاب خود در نظر می گیرند که با شرایط آنها سازگار نیست، بطور مثال در مقطع دبیرستان رشته ای را انتخاب می کنند که دارای وجه اجتماعی باشد، یا انتخاب آنها براساس پیروی از دیگران است و نهایتاً بواسطه عدم توجه به شرایط دیگر، ممکن است در انتخاب خود با شکست مواجه شوند (مثل دانش آموزی که به رشته ریاضی می رود) و در انتخاب رشته دانشگاهی خود نیز ممکن است بر اساس همان دیدگاه خود انتخاب رشته نماید که در نتیجه بسیاری از آنها دچار افت تحصیل شده یا بدنبال تغییر رشته هستند و یا مجبور به ترک تحصیل می شوند. مثل: شیوه های مطالعه، شیوه های بخاطر سپاری، پردازش اطلاعات، روشهای تندخوانی، برنامه ریزی، مطالعات غیر کلاسیک و اضافه بر دروس و…

برخی از دانش آموزان دارای ضعف درسی هستند که به منظور جلوگیری از افت تحصیلی آنها و به طبع آنها جلوگیری از ترک تحصیل احتمالی آنها ضرورت دارد که مشاوره تحصیلی در این امر مداخله نماید، بطوری که در فرایند مشاوره علت های ضعف درسی شناسایی و با توجه به عللی که موجب ضعف درسی شده (اعم از فردی مثل: انگیزه خود دانش آموز، روش های مطالعه، برنامه ریزی، علاقه، استعداد و یا بیرونی مثل: خانواده، مدرسه و…) راه کارهای مناسبی در رابطه با مرتفع شدن مشکل و یا کاهش تأثیر آنها در مسائل تحصیلی ارایه می گردد. برخی از دانش آموزان (که عمدتاً دانش آموزان خود کارآمد هستند) مایلند که در امور تحصیل خود شرایط بهتری داشته باشند و با عملکرد بهینه خود به فرایند تحصیل و مطالعه خود سرعت بیشتری بدهند و در نتیجه ضرورت دارد که مشاوران تحصیلی با ارایه خدمات مشاوره ای به این گروه راه کارهایی ارایه دهند که به احتمال موفقیت آنها در سطح پیشرفته تری بیفزاید. شما در طول سال تحصیلی احتمالا با مشکلات زیاد و متنوعی مواجه خواهید شد که در دوره های موسسه بارسا، می توانید راه حل خیلی از این مشکلات رو یاد بگیرید.

بهترین راه حل برای داشتن انتخاب تحصیلی صحیح، شناخت استعدادها، علایق و پتانسیلهای خود و همچنین بررسی آینده تحصیلی و شغلی پیش رو است. همه ساله با شروع سال تحصیلی جدید، برنامه ریزی جدی برای دانش آموزان جهت موفقیت در کنکور سال آینده شروع می شود. دانشجویانی که از رشته های تحصیلی، ناپیوسته در دانشگاه را انتخاب کرده اند زودتر از دانشجویان کارشناسی پیوسته شانس این را دارند که نگاهی به علاقه خود و بازار کار و آینده شغلی رشته مورد نظرشان بیندازند. مشاوره تحصیلی منجر به موفقیت در اهداف آموزشی و شغلی می شود.مشاوره تحصیلی باید به دانشجویان و دانش آموزان در توسعه اهداف آموزشی كمك كنند و از طریق فرصت های شبكه سازی، ایجاد اعتماد به نفس و برنامه ریزی شغلی راهنمایی كنند. مشاوران تحصیلی ضمن دارا بودن مهارت و صلاحیت های علمی، می توانند دانش آموزان را در جهت شناخت و نیاز های خود و همچنین رفع درگیری های ذهنی مربوط به مسائل درسی یاری نمایند و در اکثر موارد وجود یک مشاور تحصیلی سبب جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان ، رفع ضعف های درسی و مشکلات یادگیری ، ایجاد علاقه و رغبت در دانش آموزان به ادامه تحصیل و همچنین کشف استعداد نهفته در دانش آموزان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید