مجله روانشناسی ای سنج

تاکید این دسته از مشاوران بر برنامه ریزی می باشد و اعتقاد آنان بر این است که برنامه ی خوب درسی باید شرایط ذیل را داشته باشد. در سایه آگاهی، شناخت، بینش و بصیرت که از طریق مشاوره حاصل می گردد امکان خطا و اشتباه از بین می رود و یا به حداقل می رسد. یکی از پرطرفدار ترین گروه های آزمایشی در بین سایر گروههای آزمایشی نزد داوطلبان گروه آزمایشی تجربی است زیرا هنوز هم با وجود بازار کاری که در مورد بیشتر رشتهها وجود دارد و افت کلی در مورد رشته های مختلف، هنوز هم رشته های تجربی مخصوصا رشته های تراز اول آن بازار کار خوبی دارند و خیلی از افراد هستند که تنها به عشق شرکت در رشته های پزشکی و ادامه تحصیل در آنها وارد کنکور میشوند و حتی آن هایی که مدرکی از رشته های دیگر دارند هم تمایل دارند در این رشته کنکور دهند و در رشته های پرطرفدار آن مثل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند. به عبارتی تلاش میکند اعتماد به نفس او را بالا ببرد تا از پیدا شدن افکاری که باعث اضطراب در او میشوند جلوگیری کند.

هر کدام از مشاوره ها که در بالا از آن ها نام برده شد در هر دوره زمانی برای فرد اهمیت والای پیدا می کند. در این میان اهمیت مشاوره تحصیلی دبیرستان را می توان بالا شمرد زیرا که حساس ترین دوره تحصیلی به شمار می رود. همچنین اگر قصد مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت ندارید و صرفا فقط نیازمند راهنمایی های کوتاهی در زمینه تحصیل و کنکور می باشید می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات انتهای همین صفحه بنویسید و ارسال کنید تا در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما باشیم. نا آشنا بودن با نحوه امتحان، سوالات و نگرانی اینکه زمان کافی برای مرور کامل درس های گذشته را نداشته باشند. برای موفقیت در تحصیل لازم نیست فرزندانمان از تمامی فعالیت های مورد علاقه خود محروم شوند فقط کافی است برنامه ریزی صحیح را بیاموزند. بوسیله مشاوره آنلاین یا حتی حضوری فرزند می آموزد که چگونه با برنامه ریزی مناسب به فعالیت های مختلف مورد علاقه خود بپردازد. همچنین مشاوران مختلف به عوامل استرس زا در مدرسه و کلاس های درس توجه ویژه ای می کنند. برخی افراد به واسطه موفقیت در آزمون های مختلف از جمله تیزهوشان، نمونه دولتی یا کنکور، اقدام به ارائه مشاوره تحصیلی می نمایند.

به دلایل مختلف این نوع مشاوره بسیار بیشتر از مشاوره حضوری مورد استقبال است. لازم به توجه است مشاوره یک کار تخصصی مبتنی بر علم و تجربه است. تجربه های یک مشاور که شما انتخاب می کنید بهترین کمک به بهبود پیشرفت تحصیلی آن ها است. پس از آن نیز با توجه به نتیجه پرسش ها شغل های مناسب شما را معرفی می نماید، تا بتوانید بهترین آن ها را انتخاب نمایید. مشاور تحصیلی آنلاین ویژه دانش آموزان نیست و می تواند شامل دانشجویان نیز باشد. بسیاری از مواقع رفتارهای والدین زمینه ساز بسیاری از مشکلات تحصیلی دانش آموزان می شود. در کل مشاوره مسیر موفقیت تحصیلی را هموار می نماید. این مرکز مشاوره می تواند برنامه ریزی های تحصیلی شما را از ابتدا تا انتها (مطالعه برای کنکور و تمام عوامل موثر در آن، روز آزمون و نحوه عملکرد مناسب در جلسه و در نهایت انتخاب رشته با قائده و هوشمندانه) برنامه ریزی کند و شما را در تمام مراحل این مسیر یاری کند.

اگر این اتفاق بیفتد دانش آموز میتواند با کیفیت مطالعه کند. از جمله این پیشنیازها میتوان به مدیریت زمان، خودنظمدهی، برنامهریزی، تکنیکهای درست مطالعه و مانند آن اشاره کرد. از جمله ویژگیهای مهم یک مشاور تحصیلی حرفهای میتوان به موارد زیر اشاره کرد. بنابراین مشاوره تحصیلی نقش زیادی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان دارد اما والدین نیز از مخاطبان مهم در مشاوره های تحصیلی هستند. برای موفقیت یک دانش آموز در تحصیلات، والدین او نیز نقش موثری دارند. در مسیر مشاوره، ممکن است نیاز باشد سایر مرتبطین دانش آموز، نیز با او همراهی نمایند. در سطح فوق لیسانس نیز مشاوران آموزشی کلاس های مختلفی در مورد اصول روانشناختی می گذارنند. آن ها می توانند با بهره گیری از مشاوره تحصیلی کنکور کاردانی به کارشناسی تمامی جوانب رشته تحصیلی خود را بررسی کرده و گام در مرحله بعدی دانشگاهی خود نهند. دانش آموزان مخاطب اصلی مشاوره هستند چون نقش اصلی را در مسیر تحصیل آن ها به عهده دارند. دانش آموزان به برخی حمایت های والدین برای موفقیت و رفع مشکلاتشان نیاز دارند. شناسایی استعداد ها و علایق به ویژه با هدف انتخاب رشته برای دانش آموزان می تواند از دیگر اهداف مشاوره تحصیلی آنلاین باشد.

دیدگاهتان را بنویسید